Czy piwo tuczy? Ile naprawdę ma kalorii?

ile kalorii ma piwo

Autor zdjęcia: www.flickr.com/photos/heady

Mit o piwnym brzuchu wydaje się być nieśmiertelny. Pomimo, że często używany tego określenia do opisania dużego, odstającego i tłustego brzucha, większość ludzi wierzy że picie piwa faktycznie jest jego głównym powodem.

W tym artykule dowiesz się czy piwo tak naprawdę jest przyczyną powstawiania dużego brzucha i czy musisz go unikać jeśli chcesz schudnąć.

Co sprawia że tyjemy

Zanim rozstrzygniemy to czy piwo tuczy, musisz zrozumieć co tak naprawdę dodaje nam kilogramów. Najbardziej logicznym powodem powodującym przybieranie na wadze jest sytuacja w której spożywamy więcej kalorii niż ich spalamy.

Także nie ważne czy będzie to piwo, chipsy czy czekolada. Jeśli regularnie będziesz zjadał więcej kalorii, niż ich spalasz poprzez codzienne funkcjonowanie i aktywność, zaczniesz powiększać swoją masę ciała.

Ile kalorii ma piwo

Jedno półlitrowe piwo może mieć od 200 do 300 kalorii w zależności od rodzaju (jasne lub bezalkoholowe będzie zawierało mniej kalorii), marki (różna receptura) i zawartości alkoholu. Każdy gram alkoholu zawiera 7 kalorii, co stanowi przeważającą większość wśród składników odżywczych piwa. To raczej dobra wiadomość, ponieważ poza tym piwo nie zawiera tłuszczu ani węglowodanów (wyjątkiem może być piwo z sokiem).

Biesiadne życie

Picie piwa w umiarkowanych ilościach, zakładając że będziesz regularnie się ruszał, nie sprawi że utyjesz. Jednakże wypijanie dużych ilości tego trunku każdego dnia, może faktycznie przyczynić się do tycia w dłuższym okresie czasu.

Skoro piwo nie jest bezpośrednią przyczyną piwnego brzucha, to dlaczego ciągle szansa na utycie przy jego pomocy się zwiększa? Otóż sekret tkwi w stylu życia jaki najczyściej prowadzą piwosze. Tłuste przekąski, wysokokaloryczne dania, fast-foody są najczęstszym dodatkiem do piwa.

Wystarczy powiązać powyższe z rozluźnieniem oraz zwiększonym apetytem po wypiciu piwa i już mamy gotowy przepis na otyłość.

Prawdziwy powód tycia

Wprawdzie piwo nie powoduje bezpośrednio piwnego brzucha to na pewno nie pomaga się go pozbyć. Za każdym razem kiedy pijesz piwo zwiększasz swoje szanse na to żeby sięgnąć po jakąś niezdrową przekąskę.

Twoje zachowanie po piwie jest zatem bardziej odpowiedzialne za tycie niż samo piwo.

Spożywanie piwa może jednak przyczynić się do przybierania na wadze w jednym szczególnym aspekcie. Otóż zawarty w nim alkohol spowalnia metabolizm. W momencie kiedy alkohol pojawi się w naszym krwiobiegu, organizm stara się go pozbyć w pierwszej kolejności, pomijając w tym czasie wszystkie inne składniki, jak węglowodany, tłuszcze i białka.