Otyłość brzuszna – przyczyny i zagrożenia

Otyłość brzuszna

Autor zdjęcia: www.flickr.com/photos/question_everything

Duży i odstający brzuch – każdy chce się go pozbyć, żeby wyglądać lepiej. Jednak zbyt duża ilość tkanki tłuszczowej odłożonej w okolicach brzucha i klatki piersiowej, nie tylko nie wygląda zbyt atrakcyjnie, ale ma również niebezpieczny wpływ na zdrowie. Osoby z otyłością brzuszną są znacznie bardziej narażeni na cukrzycę, raka, choroby serca i depresję.

Co sprawia że otyłość brzuszna jest tak szkodliwa dla zdrowia? Otóż tkanka tłuszczowa znajdująca się w okolicach brzucha odkłada się w dwóch różnych lokalizacjach. Pierwsza znajduje się pod skórą, tak jak w każdej innej części ciała. Tłuszcz zmagazynowany pod skórą ma niemal neutralny wpływ na nasze zdrowie i nie stanowi dla niego zagrożenia.

Za to tkanka tłuszczowa odłożona wewnątrz jamy brzusznej to zupełnie inna historia. Tłuszcz odłożony wokół organów wewnętrznych powoduje prawdziwe zamieszanie w całym organizmie człowieka. Badania naukowe potwierdziły, że zwiększa zagrożenie chorób układu krążenia i często jest on powodem m.in. podwyższonego ciśnienia tętniczego, zbyt wysokiego poziomu cukru i złego cholesterolu we krwi.

Jak wygląda otyłość brzuszna

Otyłość brzuszna objawia się kształtem sylwetki przypominającym jabłko (jak na zdjęciu powyżej) i jest najczęściej spotykana u mężczyzn. Kobiety mają zazwyczaj tendencję do odkładania tłuszczu na biodrach i udach, w rezultacie sylwetka bardziej przypomina w kształcie gruszkę. Są oczywiście wyjątki i wśród kobiet również zdarzają się przypadki sylwetki w kształcie jabłka. Wszystko jest zależne głównie od naszych genów.

Jak zdiagnozować otyłość brzuszną

Istnieje kilka sposobów aby sprawdzić czy masz otyłość brzuszną. Najbardziej precyzyjne byłoby badanie rezonansem magnetycznym, jednak my skupimy się na znacznie prostszym i tańszym sposobie – zmierzeniu obwodu pasa.

Różni lekarze interpretują wyniki zawsze trochę inaczej, jednak jeśli Twój obwód pasa jest większy niż 88 cm w przypadku kobiet lub 102 cm w przypadku mężczyzn, to najprawdopodobniej masz otyłość brzuszną.

Innym sposobem jest obliczenie stosunku obwodu pasa do obwodu bioder. Wystarczy podzielić obwód pasa przez obwód bioder w centymetrach. Wynik powyżej 0.9 dla mężczyzn i 0.8 dla kobiet, może sugerować otyłość brzuszną.

Zmierzenie obwodu pasa może wydawać się banalnym zadaniem, jednak żeby mieć pewność, że robisz wszystko jak należy i wynik nie będzie oszukany postępuj według poniższych wskazówek.

  • Stój prosto
  • Nie nabieraj powietrza w trakcie pomiaru
  • Obwód pasa mierz na wysokości pępka

A co z wskaźnikiem BMI jako wyznacznik otyłości? Niestety w tym przypadku kompletnie się nie przyda. Wynik BMI może dostarczyć Ci informacji czy twoja waga jest w normie, ale nie dowiesz się dzięki niemu czy ilość tkanki tłuszczowej w okolicach Twojego brzucha jest zbyt duża.

Szczupli ludzie również mogą mieć otyłość brzuszną

Zazwyczaj jeśli utrzymujesz swoją wagę na zdrowym poziomie, ilość tkanki tłuszczowej w brzuchu będzie równie niska. Jednak w niektórych przypadkach spowodowanych np. genami lub bardzo niezdrowym trybem życia może okazać się że pomimo że ktoś wygląda na szczupłego to i tak ma otyłość brzuszną.

Tak jak u osób otyłych, nadmierna ilość tłuszczu odłożonego na organach wewnętrznych jest równie szkodliwa dla ludzi szczupłych i może być ona powodem tych samych dolegliwości.

Jak pozbyć się tego tłuszczu

Niestety nie da się schudnąć w jednym miejscu. Najłatwiejszym sposobem na pozbycie się brzucha, a w szczególności tłuszczu zalegającego na organach wewnętrznych jest zmiana trybu życia na zdrowszy i zrzucenie kilku kilogramów.

Największy nacisk powinieneś położyć na aktywność fizyczną, dzięki której na pewno uda Ci się szybko spalić wewnętrzny tłuszcz. Tylko 30 minut ćwiczeń aerobowych wykonywanych kilka razy w tygodniusprawi że zaczniesz chudnąć, poprawi się Twoje krążenie i samopoczucie, oraz obniży poziom stresu.